Szanowni Państwo,
Przed nami XXXIII Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. Dziękuję wspaniałym zawodnikom – miłośnikom szachów, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie. Cieszę się, że ta starożytna królewska gra pozostaje nieustannie popularna. O zaletach i wartościach płynących z gry w szachy napisano wiele książek, powstały nawet filmy. Arcymistrzowie, ich taktyka, wielkie pojedynki przeszły do legendy. Jest to szacowna dyscyplina sportowa, ale też i rozwijająca intelektualnie rozrywka. Wspaniałe pole dla ćwiczeń umysłu i budowania szlachetnych relacji z przeciwnikiem. Szachy uczą analitycznego i strategicznego myślenia. Wyzwalają wyobraźnię, dostarczają radości. Nie bez przyczyny towarzyszą nam już od tak wielu lat.
Szachy potrafią zmienić świat. Słynny pojedynek, jaki stoczyli między sobą w 1972 roku Bobby Fischer i Boris Spassky z zapartym tchem śledził cały świat. Było to stracie imperiów (USA i ZSRR), wartości i niezwykłych umysłów. Obaj reprezentowali najwyższą klasę zawodników. Kolejnym emocjonującym starciem stała się rywalizacja między Garii Kasparowem a Anatolijem Karpowem. Wygrana młodego Kasparowa w 1985 roku była swoistym zwiastunem zmian, które nastąpiły w bloku państw komunistycznych. Nie tylko wielka polityka kryje się w cieniu królewskiej gry. Siostry Polgar, wspaniałe młode zawodniczki z Węgier pokazały jak przebojowo można wkroczyć na szachowe salony i zdobyć mistrzowskie tytuły.
W Polsce mecze szachowe cieszą się dużym zainteresowaniem i w tej dziedzinie mamy też się czym pochwalić. Na pewno na uwagę zasługuje sukces, który wypracował Piotr Murdzia – w 2002 zdobywając jako pierwszy Polak w historii tytuł arcymistrza w rozwiązywaniu zadań.
Życzę wszystkim uczestnikom Turnieju sukcesów, emocji, świetnych rozwiązań taktycznych oraz wymagających partii.
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak